آشنایی با ابزار Speed-Test در میکروتیک

در این مقاله آموزشی قصد داریم با ابزار جدید Speed Test میکروتیک که در در نسخه ۶٫۴۴ معرفی شده است آشنا شویم.
ابزار Speed Test یک قابلیت کاربردی و ساده برای سنجش میزان ping, jitter و همچنین میزان بازدهی پهنای باند در جهت آپلود و دانلود با پروتکل های UDP و TCP می باشد.
ابزار “speed-test” در حال حاضر در محیط CLI قابل استفاده می باشد و با بر پایه ابزار های Ping و Bandwidth Test طراحی شده است. در نظر داشته باشید برای استفاده از این قابلیت باید Bandwidth test server فعال و قابل دسترسی باشد.

ابزار های BW Test و Speed Test برای سنجش میزان بازدهی ترافیک عبوری از تجهیزات مورد استفاده قرار میگرد و پیشنهاد می شود به دلیل اینکه تولید ترافیک و اجرای تست های مختلف میزان بار پردازشی CPU و منابع روتر را بالا می برد ; لذا برای سنجش کیفیت ترافیک عبوری دستگاه های مورد تست , از تجهیزات میکروتیک دیگری برای تولید و انتقال ترافیک استفاده شود.
مثلاً برای سنجش میزان کیفیت بازدهی ترافیک یک لینک رادیویی میکروتیک پیشنهای می شود بعد از هر تجهیز رادیویی در سمت AP و ST یک روتر برای تولید ترافیک و اجرای تست عبور ترافیک از طریق لینک رادیویی قرار داده شود.

برای اجرای یک تست ساده بین دستگاه A با آدرس ۱۹۲٫۱۶۸٫۸۸٫۱ به دستگاه B با آدرس ۱۹۲٫۱۶۸٫۸۸٫۲ از دستورات زیر استفاده می کنیم:

اگر در طول اجرای تست میزات مصرف CPU روتر به ۱۰۰% برسد. پیغام هشداری نمایان خواهد شد:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس تلفنی